Vanuafoot > News > PVFA Cup 2016 > Erakor smashed North Efate in PVFA Cup

Erakor smashed North Efate in PVFA Cup

Kersom Kalsong was the hero of the match as he netted three goals past North Efate and two goals each from Kaltack brothers, Kaltfer and Tony.
Midfielder, Nemani and Tonly Kalotang hit one each as the starts continue beat United 9-2 and top Pool B with six points.
North Efate Unite goals came from Cyrus and Tahtie.
Other results on Saturday, Tafea beat Siaraga 2-0, thanks to goals from Robert Tasso and Don Mansale.
Amicale beat Mauriki FC 4-0 , thanks to goals from Diego Nadaya, Dominique Fred, Antonio and Adam Dickinson.
Black Diamond beat Kings FC 2-0, thanks to goals from Sam Otas and Jack Otas.
Mauwia FC continue to do well in the competition as they worked extra hard to beat Torba United 3-2.
Mauwia’s goals came from Apai Niko who netted three goals in the match.
Torba Untie goals came from White Wokeke and Christopher Sini.
AS Ambassador draw with United Malampa 0-0 at Amicale field.
Lopatu FC beat Easton Star of Eton Village 2-1, thanks to goals from Brian H and Andrew E. Easton only goal came from Ohul Felix.
Premier League club, Spirit 08 FC beat Redal 3-0, thanks to two goals from Sylvain Tenene and one from Daniel Lougman.
Tupuji Imere FC beat Lakotau of Eratap Village 4-1, thanks to two goals from Rodney Serveux and one each from Keroni and Michel Coulon.
The new first division club, ABM Galaxy draws with Shepherds United 2-2 at Amicale field. ABM’s two goals came from Willie and Shepherd United two goals came from Rueben Sande.
The last match of day two saw, Varona FC beat Pango Green Bird 2-1, thanks to goals from Clifford and Meake. Green Bird’s only goal came from David Kalmet.
Top two in each pool will qualify to play in the quater-final of the PVFA Cup 2016.
Latest Standings in each Pool after Day two.
Standings
Group A
1. Amicale FC 6
2. Tafea FC 6
3. Mauriki FC 3
4. Shepherds United FC 1
5. ABM Galaxy FC 1
6. Siaraga FC 0
Group B
1. Erakor Golden Star FC 6
2. Ifira Black Bird FC 3
3. Spirit 08 FC 3
4. Redal FC 0
5. North Efate United 0
6. Lakotau FC 0
Group C
1. Yatel FC 6
2. Mauwia 6
3. Seveners United 3
4. Narak FC 0
5. Varona FC 0
6. Pango Green Bird FC 0
Group D
1. Black Diamond FC 3
2. Lopatu FC 3
3. AS Ambassador FC 1
4. United Malampa FC 1
5. Easton FC 0
6. Kings FC 0

Related posts

Comment